Mgr. Petr Valeček

petr.valecek@zslabyrint.cz

Co ve škole dělám?

Na projektu školy spolupracuji již několik let a jsem průvodcem dětem třetího trojročí. Starám se rovněž o pohyb, sport a sportovní hry dětí mladších i starších – napříč celou školou. A podílím se také vyprávění příběhů kosmické výchovy.

Vzdělání a profesní zkušenosti:

Procházím a někdy probíhám životem a pořád se kolem dějí věci, ze kterých se stále učím. Pracoval jsem jako terapeut v centru krizové pomoci, na lince důvěry, jako učitel, moderoval jsem hudební skupinu, pořádal přednášky, byl jsem obchodník, realitní makléř, vlastník stavební firmy, pronajímatel objektů a teď jsem znovu učitel… Skvělá zkušenost bylo půlroční cestování po Nepálu a Indii a další skvělá zkušenost jsou teď moje vlastní děti, které úžasně zrcadlí své rodiče. Absolvoval jsem různé školy a kurzy – Ostravskou univerzitu, Pedagogickou fakultu v oboru TV-Z, čtyřletý výcvik v Gestalt terapii, různé pedagogické a psychologické školení a víkendové kurzy (např. intuitivní pedagogiku, kurz krizové intervence), aktuálně dokončuji diplomovaný kurz moderní pedagogiky Institutu celostního učení, postavený na Montessori filozofii, vedený Claus-Dieter Kaulem.

Proč jsem se rozhodl stát se členem týmu průvodců ZŠ Labyrint Lhota:

Na jaře 2016 mne oslovili známí, zda bych se nechtěl účastnit projektu chystané soukromé školy. Byl jsem zrovna v procesu rozhodování, zda setrvám v klasické škole, nebo se vrátím zpět k podnikání. Projekt mne nadchl, nadchla mě atmosféra rodícího se týmu lidí se společnou myšlenkou zrodu nové, svobodné a soukromé alternativní školy. Průvodce je vlastně kombinace všeho, co v životě dělám – na jedné straně rodiče, ale také kamaráda, učitele, ale také žáka (tedy toho, který se učí), pozorovatele, ale také kouče. Umožnit dětem, aby se svobodně rozhodovaly, aby mohly bez předsudků pracovat s chybou, aby se také potkaly se svou vlastní zodpovědností, aby měly možnost se rozhodnout, co budou dělat a kdy to budou dělat, aby braly život do svých rukou a samy směrovaly kormidlo svého života. Být u toho, pomoct jim, pokud budou chtít a sdílet s nimi tuto energii je prostě úžasné. Toto teď vnímám u svých dětí a jsem s nimi rád.