DĚTI ZEMĚ NAPŘÍČ EVROPOU

Říká se, že cestování je nejlepší učitel. Poznávání cizích zemí, kultur a lidí může být velmi obohacující zkušenost. Proto jsme požádali o podporu v podobě projektu Erasmus+, díky kterému mohlo do zahraničí vycestovat několik skupin studentů i učitelů ZŠ Labyrint Lhota. 

Konkrétně to znamenalo, že v průběhu loňského a letošního školního roku mohlo na studijní pobyt vycestovat přes 40 dětí a 10 učitelů.

První tři výjezdy studentů směřovaly na týdenní pobyty na Montessori Farm Aulendiebach nedaleko Frankfurtu. Každodenní pomoc na farmě se zvířaty i na zahradě, ochutnávka tradiční kuchyně, ale také semináře z matematiky a literatury s německými studenty v anglickém jazyce byly pro naše děti obrovským přínosem. Studenti s průvodci na své zahraniční cestě navštívili také muzeum Keltů i Porsche a delfinárium v Norimberku.  

Další zahraniční destinací pro naše šesťáky byla Vídeň, konkrétně partnerská Montessori škola Heureka. Děti společně zjišťovaly, jaké podobnosti má česká a rakouská kultura, navštívili také řadu rakouských památek a zajímavostí. 

Na podzim odjela další skupina studentů třetího trojročí do Berlína a společně strávila 14 dní se studenty německé Montessori Campus Berlin Köpenick.

Výjezd v rámci projektu Erasmus+ byl výměnou zkušeností a inspirací nejen ve školách, ale také v rodinách. Partnerská škola připravila opět velmi zajímavý program: výzdoba „Kunstraum“ v berlínské škole, návštěva berlínské Galerie umění či procházky po památkách Berlína. Pátrání po společné česko-německé historii, původu mnoha českých slov z němčiny a samozřejmě česko-německé vaření. 

Dlouhodobý projekt Erasmus+ jsme zakončili výjezdem do Polska, do Montessori Farm School Bialka nedaleko Varšavy. Také zde studenti strávili týden a společně s polskými dětmi pracovali na projektech, pečovali o zvířata, vařili a vyměňovali si poznatky o české a polské kultuře.

Účast v programu Erasmus+ byla pro celou naši školu nesmírně obohacující a velmi nás těší, že jsme se mohli s našimi žáky a pedagogy účastnit tolika podnětných cest a přivézt si mnoho obohacujících zážitků.

Kateřina Rybářová Vavrečková