Není Čapek jako Čapek

K připomenutí 150. výročí od narození Josefa Čapka a také k seznámení s jeho bratrem Karlem připravila Petra Raabová třetímu trojročí literární odpoledne s názvem NENÍ ČAPEK JAKO ČAPEK… Vytvořila pro ně řadu venkovních stanovišť a po splnění všech záludných a těžkých úkolů musely týmy vyluštit kód ke kryptexu, ve kterém je čekala sladká odměna.

Zkuste si sami úvodní úkol této literární hry – poznáte podle indicií knihy bratří Čapků? (aniž byste je museli hledat sami po zahradě?). Dalším sedm úkolů protentokrát řešit nemusíte:-)


Milý badateli,

stojí před Tebou úkol nelehký. Budeš se museti pohybovat na pozemku Tvé milované vzdělávací instituce, pozorně prozkoumávat tajemná zákoutí a vyhledávat vše, co Ti může napomoci ke splnění úkolu. To, že se nebude jednat o lehký úkol, je věc naprosto jasná. Možná se zapotíš, možná dostanou zabrat mozkové závity, ale věz, že odměna bude sladká. Čekají Tě nově nabyté vědomosti. A to hned o dvou velikánech české literatury. Pusť se do toho.

·         Přestože se můžu tvářit jako covid, věř, že jsem mnohem zákeřnější. Nejsem jen tak obyčejná nemoc, ale pěkně zákeřná, protože napadám i mocné. Ještě že máme doktora Galéna.

·         Mým hlavním tématem jsou záhady a vše směřuje k nějaké neviditelné, neznámé nebo nerozluštitelné události: k původu záhadné stopy nalezené ve sněhu, k osudu dívky uprchlé z domova, k povaze a osobě prchajícího zločince, k cizí minulosti. Trpět se mnou budeš i u mého jména.

·         Přestože působím velmi roztomile, vyroste ze mne trhač, který bude umět pěkně vycenit zoubky. Nenech se mýlit mým zdrobnělým jménem, protože ve skrytu duše jsem šelma.

·         Pokud se chceš dozvědět, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy, určitě si mě přečtěte. Prokop ví vše. Vybuchuje vše.

·         Pracovali jsme na ní oba, Josef i já. Najdete ve mně všehochuť: povídky, aforismy, úvahy atd. Inspirací nám bylo místo, kde jsme trávili mládí. Pozor ale! Vousatého pána hor v knize nenajdeš.

·         Doma ji máme všichni. Někdy prudí, ale většinou je pro nás útěchou. Dala nám život a my ji milujeme celým srdcem.

·         Utopie? Možná. Ale budoucnost nás může překvapit. Celý děj se odehrává v továrně, ze které jsem vypustil jedno slovo do světa, a stal se zázrak. Celý svět toto slovo přijal za své.

·         Byl jsem prvním utopickým románem Karla Čapka. Odehrávám se na místě, kde nečekej žádnou pásovou výrobu nebo konzervy. Tady vládne božská síla.

·         Píše se rok 1935 a svět se mění. Blíží se něco, co nikdo nechce. Je to nevyhnutelné. Své obavy a strachy vložil Karel Čapek do mne. Jen nevím, proč si vybral do názvu tyto podivné a tajuplné tvory.

·         Je zapotřebí i humoru. V této divadelní hře se určitě zasmějí všichni, a jak všichni víme, smích je lékem k dlouhověkosti. Neostýchejte se vstoupit do světa krásné ženy Emílie Marty.

·         Taky zde se na mne vyřádili oba bratři. Přeneste do tajuplné přírody a vězte, že srdce nejednoho entomologa zaplesá. Pobavíte se nad malostí lidí, které ale v této komedii nenajdete. Jedná se totiž o alegorii, ve které jsou hlavními hrdiny drobouncí tvorové.