Zahradní slavnost 2021

Příští stanice: Lhota

Je horké červnové odpoledne. Do konce školního roku zbývá sotva pár hodin a v malé vesnici mezi Opavou a Ostravou právě vrcholí přípravy zahradní slavnosti. Vše už je předem s velkou péčí dětmi vyrobeno, vytvořeno, nachystáno, napečeno a teď už zbývá jen rozmístit stánky pro jarmark a občerstvení, pro dětské dílny, lesní kino, jeviště, hlediště, ohniště… Každý už ví, co má dělat a kdo se třeba jen mírně ztrácí, ví, koho se zeptat. 

A už se scházejí první návštěvníci – babičky a dědečkové, rodiče stávajících i nových dětí, kamarádi. Někteří se spolu neviděli téměř rok. Proto jsou letošní setkání ještě silnější a vřelejší než kdykoliv jindy. 

A kávovary se začínají zahřívat…

A žhaví se i gril. A fritéza. Rozjíždí se naše malá street food zóna a horko je na/ve všech frontách. Robin, Maty, Martin u grilu, Kuba a Miky u hranolek, Fany, Zuza, Sába a Míša v kavárně, Dorča, Víky, Majda, Elen, Verča, Amálka, Haňa ve stínu stromů pro změnu ve stáncích design zóny – všichni zažívají úspěch a nestačí počítat svůj výdělek. Ještě že na všechno dohlíží Šimon, finanční manažer. Vymysleli, zrealizovali, nabídli a prodali všechno. S myšlenkou, že společným výtěžkem podpoří svou školu.

Velké loučení

Napětí houstne i na pódiu a již je zřejmé, že naše v pořadí pátá zahradní slavnost bude výjimečná. Výjimečná prvním velkým loučením. A to s 15 úžasnými mladými lidmi a jejich rodiči, kteří spolu s námi školu ve Lhotě v roce 2016 “otevřeli”. Kubo, Maty, Andy, Viky, Honzo, Johanko, Klárko, Pájo, Julinko, Kačko, Eliško, Marťo, Barčo, Bety, Emo – díky za to! Také projekce v letním/lesním kině je věnována právě naší Generaci L – a barevné vzpomínky na plátně doprovází spontánní potlesk i neskrývané slzy dojetí.  

Ale ani slzy, ani rychlá letní bouřka, která se nad Lhotou přehnala, nás nespláchly. Jsme rádi, že jsme mohli zatleskat a zamávat na cestu našim nejstarším a dát prostor těm mladším pro seberealizaci. Zahrát fotbálek s tatínky, posedět u ohně, poslechnout vystoupení nejmenších. Potkat se, rozloučit se s podivným školním rokem, zavzpomínat. 

A příští stanice?

Vlak určitě pojede prvního září podle známého jízdního řádu, jen patnácti studentům tentokrát do jiné stanice. Přejeme vám šťastnou cestu!