Lhota v Berlíně

V říjnu 12 studentů třetího trojročí strávilo 14 dní se studenty německé Montessori Campus Berlin Köpenick. Tento výjezd se mohl uskutečnit díky projektu Erasmus+. Cílem tohoto projektu je, aby si naši studenti vyzkoušeli, jak to funguje v zahraničních Montessori školách, a čím by se případně naše třetí trojročí mohlo nechat inspirovat.

První společný týden s německými studenty byl ve znamení sebevyjádření. Studenti společně vymýšleli, jak a čím tematicky vyzdobit tzv. „Kunstraum“ v berlínské škole. Společně vyrazili také do Galerie umění, kde nasbírali inspiraci. Nechyběl ani společný nákup barev a výtvarných potřeb. Během týden se sice nepodařilo malby zcela dokončit, ale jako základ pro další tvorbu to stačilo. Nechyběly samozřejmě ani hospitace ve třídách, procházky po památkách Berlína a účast na berlínském festivalu světel nebo společná návštěva divadla.

Tématem druhého týdne bylo „Co máme společného“. Studenti se společně zamýšleli nad společnou česko-německou historií, zkoumali, jaká slova přešla z němčiny do češtiny a naopak (např. takové rajzovat nebo luftovat). Věnovali také čas společnému vaření jídel typických pro německou a českou kuchyni. Na závěr skupina německých a českých studentů vytvořila plakát podobností a rozdílů jak mezi oběma kulturami, tak mezi českou a německou Montessori školou.

Velkou výzvou bylo také ubytování přímo v rodinách, někdy také jazyková nedorozumění. Potrénování v angličtině i němčině tento výjezd hodnotíme, že byl ganz v cajku!