Škola rodinného typu
Jsme malá škola (max. 100 dětí v 9 ročnících). Všichni se navzájem známe, důvěřujeme si, pomáháme si a vážíme si jeden druhého. Děti se ve škole učí spoluvytvářet si své prostředí a také za něj být odpovědné. Rodiny (rodiče a často i prarodiče) jsou zapojeny do dění ve škole, spoluvytvářejí některé projekty, slavnosti a podílí se na celkové atmosféře školy.
Jak naplňujeme:
- děti si s průvodci tykají, oslovují je křestními jmény
- děti vzděláváme ve věkově smíšených skupinách
- rodiče v roli dobrovolníků pomáhají při realizaci školních akcí i akcí podporujících školu
- zároveň se zapojují do vedení kroužků či workshopů pro děti
- společně pečujeme o školu a zahradu v rámci akce Pomocné ruce
- děti se podílejí na úklidu svých tříd
Místo všestranného rozvoje
Zkušenosti a dovednosti jsou pro nás stejně významné jako informace a vědomosti. Snažíme se podporovat a rozvíjet sociální i manuální dovednosti, kritické myšlení, logiku, spolupráci, umělecké vyjádření, aj. Vzdělávání může probíhat na zahradě, na louce, v lese, ve městě, ve firmě, nebo na výstavě či v divadle. Děti tak získají mnoho znalostí o fungování našeho světa všemi smysly.
Jak naplňujeme:
- děti zajišťují provoz školní recepce a starají se o základní provoz budovy
- aktivně využíváme nabídky programu různých institucí (např. Slezské zemské muzeum, Zimní stadion, Opavská kulturní organizace, VŠB TU Ostrava apod.)
- úzce spolupracujeme s Mlýnem u vodníka Slámy (www.uslamy.cz)
- snažíme se o začlenění do dění v obci, pořádáme akce pro spoluobčany ze Lhoty
Svoboda spolu se zodpovědností
Svoboda je spojená s odpovědností za vlastní rozhodnutí, sebe sama i za to, co svým jednáním způsobím. Dáváme možnost všem dětem optimálně rozvíjet své znalosti a dovednosti v době, kdy se o téma nejvíce zajímají. Každý má svou cestu, směr a tempo. Svoboda neznamená bezbřehost a absenci pravidel. Pravidla tvoříme společně s dětmi tak, aby jim děti rozuměly a dávala jim smysl. V případě, že dítě způsobí nějaký problém, necháváme a podporujeme dítě, aby se vyrovnalo s přirozeným důsledkem svého jednání. Svoboda je volný prostor v rámci hranic, které jsou definovány školou, morálními hodnotami a pravidly vyplývajícími z prostředí, ve kterém se pohybujeme. Děti se mohou lišit v tom, kolik svobody a odpovědnosti unesou. Ctíme myšlenku „moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého“.
Jak naplňujeme:
- děti diskutují, řeší a rozhodují o dění ve škole na školním sněmu
- děti mají svobodu ve volbě učiva, v plánování práce, ve výběru pracovního místa, ve způsobu učení
- děti mají možnost volit si aktivity, kterých se zúčastní
Učení v souvislostech
Našim cílem je, aby učení děti bavilo, naplňovalo je, dávalo jim smysl a nabyté poznatky jim pomáhaly lépe pochopit současný svět.
Jak naplňujeme:
- v ŠVP máme nastaven jen jeden vyučovací předmět na 1. stupni
- učivo integrujeme do tematických celků
- napříč třídami probíhá projektová výuka
- propojení s přirozeným životem a také koloběhem roku
Úcta a respekt k člověku a přírodě
Aktivitě a činorodosti dáváme přednost před spotřebou. Opravdovosti a osobitosti před konformitou. Vedeme sebe i děti k solidárnímu přístupu ke všemu, co nás obklopuje, k environmentální i sociální odpovědnosti. Jsme součástí celku na všech úrovních.
Jak naplňujeme:
- ctíme respekt k osobním zónám, soukromí a zónám pobytu ve škole a třídě
- ve škole třídíme odpad a snažíme se o minimalizaci tvorby odpadu (bezobalové aktivity)
- podporujeme děti ke společenské odpovědnosti (zapojení do akce Děti dětem)
- podněcujeme v dětech pocit, že jsou tvůrci prostředí, ve kterém žijí a nesou za něj zodpovědnost (zapojování děti do úklidu a péče o školu a zahradu)
- podporujeme děti k vytváření dobrých vztahů s prostředím, ve kterém žijeme (Sousedská slavnost, dny otevřených dveří, péče o okolí školy, zapojování veřejnosti do dění ve škole)
Bezpečné prostředí
Pocitu bezpečí napomáhají definovaná pravidla a hranice. Bezpečné prostředí podporuje děti k odvážným a neotřelým řešením. Odvaha nám umožňuje vyjít z komfortní zóny a překonat své vlastní limity.
Jak naplňujeme:
- důvěřujeme si a respektujeme společně vytvořená pravidla
- všichni průvodci procházejí pravidelně vzděláváním v intuitivní pedagogice aj., která nás inspiruje k formování bezpečného klimatu ve škole
Otevřenost
Jsme otevřeni novým myšlenkám i směrům. Respektujeme odlišnosti. Neodsuzujeme. Otevřeně a pravdivě se informujeme i o nepříjemných věcech.
Jak naplňujeme:
- pravidelným setkáváním s rodiči vytváříme podmínky pro diskusi, sdílení názorů a pocitů
- průvodci se pravidelně vzdělávají a sdílejí poznatky
- preferujeme přímou komunikaci (např. rodič-průvodce, dítě-dítě apod.)