Richard Mlčoušek

richard.mlcousek@zslabyrint.cz

Jsem průvodcem dětí ve věku 6-12 let. Zaměřuji se na kosmickou výchovu. Každý den se snažím přiblížit dětem fascinující svět přírodních jevů a vědeckých objevů. Zároveň působím jako průvodce ve  třetím trojročí, kde se věnuji mj. výuce zeměpisu. Prostřednictvím aktivit a diskuzí se snažím rozvíjet jejich smysl pro prostor a porozumění vztahům mezi lidmi a jejich životním prostředím.

Vzdělání a profesní zkušenosti

Studoval jsem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor učitelství biologie – zeměpis. Před dokončením studií jsem se věnoval výuce Při studiích jsem zároveň vyučoval na  několika státních školách. Ačkoliv jsem celý svůj dosavadní profesní život strávil v rámci státního školství, Rychle jsem zjistil, že mi toto prostředí úplně nevyhovuje. Ze svých studií a praxe jsem neměl před nástupem na ZŠ Labyrint s montessori pedagogikou žádné předešlé zkušenosti. Přesto mě první seznámení s tímto přístupem uchvátilo zaujalo a rozhodl jsem se do něj hlouběji ponořit. Když jsem se pro tento typ vzdělávání rozhodl vstoupit do tohoto světa, věděl jsem, že to bude výzva. Začátek mé práce ve Lhotě byl jako skok do neznáma. Každý den jsem čelil novým výzvám, musel jsem se učit nové metody a přizpůsobit se dynamickému prostředí tvořeného dětmi. Je velmi uspokojivé vidět, jak děti objevují svět kolem sebe a rostou díky montessori přístupu osobnostně rostou, je neuvěřitelně povznášející. Je to adrenalinový zážitek plný akce, který mě posunul dál než kdy dřív.

Proč jsem se rozhodl stát se členem týmu průvodců ZŠ Labyrint Lhota

Rozhodl jsem se stát členem týmu průvodců ZŠ Labyrint Lhota, protože sdílím jejich vášeň a přístup ke vzdělávání. Vidím v jejich pedagogickém přístupu možnost přinést takové způsoby výuky, které respektují individuální potřeby každého žáka. Tým Labyrintu Lhota mi nabízí rodinné prostředí, ve kterém se mohu svobodně rozvíjet, což je něco, co jsem dlouho hledal.