Příběh třetího bazaru… a nejednoho trička – jaro 2019

Jaro v Labyrintu by pro nás nebylo pravým jarem, kdybychom se opět nezapojili do projektu o udržitelné módě. A proto uplynulé týdny zaplnil velmi široce pojatý “Příběh jednoho trička”, tentokrát s pořadovým číslem II.

Celý projekt vznikal pod záštitou spolku Kapradí (a jeho nevyčerpatelného zdroje nápadů Katky Rybářové), čerpal inspiraci z aktivit hnutí Fashion Revolution, využil spolupráce s módní poradkyní Natálií Bernard, a zapojil děti a průvodce ze ZŠ Labyrint Lhota a desítky dobrovolníků.
Všechna hlavní témata projektu by mohlo shrnout slovo “udržitelnost”: Jak zaujmout v dnešní době již opravdu nutný šetrný vztah k planetě a ke zdrojům? Co nám říká úspora materiálu, neplýtvání, recyklace, upcyklace? Máme ponětí o férovosti módního průmyslu? Jaký je cyklus vody v přírodě? Jak spolu vlastně voda a móda souvisejí?

  • Začalo to návštěvou dívek třetího trojročí u Natálie v ostravském charity shopu Moment. Probraly spolu (pro některé nepříliš) známá fakta o módním světě, ale také princip fungování těchto second-handů s přesahem.
  • Opavský Dětský divadelní soubor Jitřenka nazkoušel hru “Příběh jednoho trička”. Nejen že dubnová premiéra v opavském loutkáči měla velký úspěch, ale soubor se z krajského kola nominoval na celostátní  přehlídku dětských divadelních kolektivů ve Svitavách.
  • Děvčata si dále připravila naučnou prezentaci o slow-fashion, se kterou ještě dále během května navštíví jiné základní školy.
  • Školáci všech trojročí se postupně zúčastnili exkurze do Čistírny odpadních vod – v Opavě a v Háji ve Slezsku.
  • Projektový den u příležitosti Dne země ve Lhotě dostal prozaický název “Voda a tričko”. Ponoukl k zamyšlení se nejen o vodě a jejím koloběhu, ale také o módě a jejím koloběhu: 

“Totiž, když si vážíš svého trička, šetříš vodou ve velkém. Jak je u nás zvykem, využili jsme potenciál a schopnosti našich dětí, které se ujaly role průvodců. Děti své svěřence nešetřily a šly opravdu do hloubky: věděly, že atomy vody svírají úhel 105 stupňů, zmínily problematiku mikroplastů v oceánech, duhu v koloběhu vody. Děti prvního trojročí připravily “Water around us” – Rain, Puddle, Sea, Source. Dozvěděly se, co je to fast a slow fashion. Děti chytly i sumce a zamýšlely se nad tím, jak dopřát rybám čistou vodu. Vyzkoušely si, proč je důležité sešlápnout PETku. A land-artově se upcyklovala a krásně vyzdobila část školní zahrady…” 

Kamila Ullmannová

  • Na průčelí opavského Obecního domu zavlálo během Fashion Revolution týdne černé tričko: výtvarná instalace “Zpomalme” jako symbol projektu i připomínka obětí pádu bangladéšské továrny RanaPlaza v roce 2013 (autorkami díla jsou průvodkyně Kateřina s Evou s dětmi).
  • V Klubu Art se potkalo několik desítek diváků u příležitosti “Fashion revolution večera”. Ponuré téma promítnutých krátkých filmů doplnila beseda s Natálií Bernard – opět o nadprodukci, konzumním nakupování, recyklaci a textilním odpadu, … – a leckoho dovedlo až  ke kritickému zamyšlení nad vlastním šatníkem.

Během těchto dnů a týdnů se dělo ještě něco běžným očím neviditelného: Katka od ledna neúnavně koordinovala sbírku pro bazar a téměř denně svážela dary. Proběhlo několik intenzivních dnů plných třídění, probírání, vyřazování a naceňování věcí, kterého se zúčastnilo průběžně asi 50 dobrovolníků včetně dětí. Těm prošlo rukama mnoho tun věcí (oblečení, obuvi, kabelek, knih, hraček, bytových doplňků, skla a porcelánu), z nichž velká část ještě před bazarem putovala do Azylového domu pro matky s dětmi v Opavě a do Momentu v Ostravě.
Poslední dubnový víkend pak koncentrovaná snaha všech zúčastněných vyústila v třetí ročník Fashion-cafe-music bazaru, tentokrát v prodloužené dvoudenní verzi. Venkovní přípravy během pátečního odpoledne doprovázely zvědavé pohledy kolemjdoucích, z nichž mnozí byli tak neodbytní, že nakoupili již pár hodin před otevřením bazaru. A téměř letní počasí dopřálo pouličnímu prodeji velmi příjemnou atmosféru, o kterou se organizátorský tým nenechal připravit ani v průběhu deštivé soboty. Ze všech dobrovolníků se stali nadšení prodejci, pokladníci, poradci nebo doplňovači zboží a hlavně… svědkové mnoha dojemných minipříběhů. Příběhů krásných módních kousků známého i neznámého původu, šťastně ulovených hmotných pokladů, ale malých radostí pro děti, setkání přátel a rodin, hledání a nalézání, tvoření nebo prostě jen bytí součástí.

Děkujeme všem, kteří přispěli k přípravám i zdárnému plynutí samotné akce. Děkujeme srdečně těm, kdo si přišli nakoupit, a tak udělat sobě i nám radost. Těm, kteří s námi svou radost z toho, co se jim poštěstilo ulovit, sdíleli. Obzvláště pak těm, kteří po páteční návštěvě přišli ještě jednou v sobotu. Těm, co posléze přivedli své známé a rodinu, nebo nás dále doporučili. Těm, kteří pomáhají tvořit celou krásnou komunitu kolem Labyrintu a spolku Kapradí. Těm, kteří se zajímali, proč pořádáme bazar a komu půjde výtěžek. A mimochodem, když už jsme u toho – letos se podařilo vybrat neuvěřitelných 120 202,- Kč a tato částka podpoří jako obvykle rozvoj vzdělávání dětí v ZŠ Labyrint Lhota.

Lenka Pietraszková

Foto: Renata Foltysová, Vašek Müller, Lukáš Hartmann, ZŠ Labyrint, Kapradí